सरिर सुन्निने समस्या भएका मानिस ले एकपटक पढ्नै पर्ने लेख

416

शरीरको कुनै भाग सुन्निनु कुनै न कुनै समस्याको संकेत हुनसक्छ । यसकारण शरीरको गतिविधिहरूमा ध्यान राख्ने र सूजनको कारण जान्ने प्रयत्न गर्नु पर्दछ । धेरै पटक सूजनको साथ-साथै ज्वरो वा तिर्खा लाग्ने जस्ता समस्या पनि हुन्छ । यसमा विशेष ध्यान राख्नुहोस् ।

हुनतः सूजन कुनै रोग होइन तर पनि यसले रोगहरू प्रति संकेत गर्छ । शरीरको अलग-अलग भागमा सूजनले अलग-अलग समस्यालाई दर्शाउँछ । जस्तै अनुहार वा हातमा सूजन हुँदा यो मृगौला सम्बन्धित रोगको कारणले हुनसक्छ । तिघ्रा वा हातमा सूजन हुनु मुटुको समस्यालाई दर्शाउँछ र साथै पेटको सूजनले कलेजो सम्बन्धित समस्यालाई देखाउँछ । सामान्य रूपमा महिलाहरूको महिनावरीका कारणले पनि शरीरमा सूजन हुनसक्छ, जुन बिस्तारै कम हुँदै जान्छ ।

सूजनलाई कम गर्नको लागि घरेलू उपचार निकै उपयोगी सावित हुन्छ । जान्नुहोस्, केही घरेलू उपचार जुन सूजन कम गर्न् सहयोगी हुन्छ ।

१- मनतातो दूधमा बेसारको मिश्रण गर्नुहोस् । यसको सेवनले चाँडै सूजन कम गर्न सकिन्छ ।

२- मनतातो पानीमा नून मिलाएर यस पानीले सेक्नुहोस् । यसको लागि कपडाको प्रयोग गर्नुहोस् ।

३- जिरा र चीनीको समान मात्रालाई लिएर पिस्नुहोस् र दिनमा 3 पटक यसको सेवन गर्नुहोस् ।

४- छुहराको सेवन पनि सूजनका लागि लाभदायक हुन्छ ।

५- दस ग्राम अदुवालाई पुरानो भेलीको साथमा मिलाएर थोरै-थोरै मात्रामा खानुहोस् । यसबाट पनि फाइदा हुन्छ ।

शरीरमा सोडियमको कमी भएको कसरी थाहापाउने ?

स्वस्थ शरीर नै स्वस्थ जीवनको पहिलो आधार हो । त्यसैले, स्वस्थ्य जीवन बाच्नको लागि शरीरलाई स्वस्थ राख्नु नै हाम्रो प्रमुख दायित्व हो । यस दायित्वलाई पूरा गर्न हामी प्रत्येक दिन खानपानमा विशेष ध्यान दिने गर्छौ ।

यद्यपी, कहिलेकाही शरीरका लागि के ठीक , के बेठीक भन्ने थाहा नहुदाँ हामी शरीरका लागि स्वास्थ्य वर्दक खाना त खान्छौ । तर त्यस्तो खानेकुरा शरीरको लागि कम छ कि बढी छ भन्ने थाहा नपाउँदा स्वस्थ जीवनशैली तथा खानपानबारे सचेत हुदाँहुँदै पनि हामी मुधमेह, उच्च रक्तचाप, थाइराइड लगायतका अनेको दीर्घकालीन रोगको चपेटामा पर्छौ ।

यसको मुख्य कारण के हो भने खाना खादाँ होस् वा खाजा खाँदा । हामी प्राय नुनिलो खानेकुरा नै खान रुचाउँछौ । त्यस्ता खानेकुरा खानेमात्र हैन, आवश्यक परे त्यस्ता खानेकुरामा हामी माथिबाट हामी अझै धेरै नुन हाल्छौ ।

त्यस्ता खानेकुरा खादा हामीलाई सुरुमा त खासै धेरै नुन खाए जस्तो अनुभव हुँदैन । तर, दीर्घकालीन रुपमा त्यसले स्वास्थ्यमा भने गम्भीर एंव दीर्घकालीन समस्या निम्त्याउने गर्छ । आखिर नुन वा सोडियमको सेवनले स्वास्थ्यमा के के समस्या निम्त्याउने गर्छ ?

१. निर्णय लिने क्षमतामा कमी ल्याउँछ

धेरैलाई विश्वास नलाग्ला । तर यो सही हो, सन् २०११ मा प्रकाशित एक क्यानेडियन शोधले जनाए अनुसार ज्यादा नुनले दिमागमा समेत असर पार्छ । उक्त अध्ययनमा जनाइए अनुसार अधिक नुनको सेवन गर्ने व्यक्तिको तुलनामा कम नुनको सेवन गर्ने व्यक्तिको काम स्पष्ट थियो । अधिक नुनको सेवन गर्ने मानिसहरुमा अधिक नुनको कारण कामको गहिराई बुझेर फैसला गर्ने क्षमतामा कमी रहेको पाइएको थियो ।

२. प्यास धेरै लाग्छ

घाँटी किन तिर्खाउँछ ? प्यास लागेर । प्यास किन लाग्छ ? शरीरमा पानीको कमी भएर । अर्थात धेरै जसो मानिस तिर्खा लाग्नुमा एउटा मात्र कारण शरीरमा पानीको कमी हुनुलाई मान्ने गर्छन् । जबकी शरीरमा नुनको मात्रा धेरै भएमा पनि मानिसलाई पटक पटक प्यास लाग्ने गर्दछ । किनकी शरीरमा नुनको मात्रा धेरै भएमा शरीरले आˆनो तन्त्रबाट सोडियम निकाल्ने गर्दछ । जसका कारण हामीलाई प्यास धेरै लाग्ने गर्दछ ।

३. शरीर सुन्निन्छ

नुनले शरीर सुन्निन्छ भन्दा धेरैलाई अचम्म लाग्न सक्छ । तर यो सही हो । एक दिनमात्र नुनको अधिक सेवनले पनि शरीरमा थुप्रै असर देखिने गर्छ । जसमध्य शरीर सुन्निने समस्या पनि एक हो, जसलाई चिकित्सकीय भाषामा इडिमा भनिन्छ ।

४. पत्थरीको समस्या

खानामा अधिक नुनको सेवनले मिर्गौलामा असर पार्ने गर्दछ । नुनको सेवनले पिसाबमा प्रोटिनको मात्रा बढ्ने गर्छ, जस आफैमा गम्भीर समस्या हो । यसका कारण मानिसहरुलाई मिर्गौलामा पत्थरी हुने गर्छ ।

५. उच्च रक्तचापको समस्या

व्लड प्रेशर उच्च हुने व्यक्तिहरुलाई चिकित्सकहरु कम नुनको सेवन गर्न सुझाव दिने गर्छन् । किनकी आवश्यक्ता भन्दा बढी मात्रामा नुनको प्रयोगले शरीरमा उच्च रक्तचापको समस्या निम्त्याउने गर्छ । त्यतिमात्र हैन, ज्यादा नुनुको प्रयोगले पेटमा छाला पैदा हुनसक्छ । अझ जनावरमा यसले कैसर पैदा गर्ने विभिन्न अनुसन्धानहरुले समेत जनाइसकेको छ ।

अन्य महत्वपूर्ण जानकारी :

किन सुन्निन्छ मिर्गौला ?

अधिकांस मानिसको शरीरमा दुई वटा मिर्गौला हुन्छ । तर कसैकसैमा जन्मजात एउटा मात्र मिर्गौला पनि हुनसक्छ । एउटा मात्र मिर्गौला हुनेको संख्या निकै कम हुन्छ । मिर्गौला झट्ट हेर्दा सिमी आकारको हुन्छ । मिर्गौलाको मुख्य काम शरिरमा उत्पन्न भएका विकारहरुलाई बाहिर फ्याँक्ने हो ।

मिर्गौलाले पिसाबको माध्यमबाट विकारहरूलाई शरीरमा जम्मा हुन नदिई बाहिर फ्याँक्छ । त्यस बाहेक मिर्गौलाले शरीरमा पानी र लवणको मात्रा मिलाउन, क्याल्सियम र फस्फोरसको सन्तुलन कायम राखी हड्डीहरू बलिया बनाउन, मांसपेसी र नसाहरू चल्नका लागि शरीरमा सोडियम, पोटासियमको मात्रा मिलाउन, रगत बनाउने हार्मोन, रक्तचाप नियन्त्रण र मुटुकै कार्य नियन्त्रण गर्न पनि महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ ।

सामान्यतया शरीरका दुईवटा मिर्गौलाले संयुक्त रूपमा दिनभरमा लगभग १८० लिटरभन्दा बढी रगत फिल्टर गर्ने काम गर्छन् । त्यसमध्ये डेढदेखि दुई लिटर मात्रै पिसाबका रूपमा बाहिर फाल्ने काम हुन्छ र बाँकी १७८ लिटर रगत तथा पानीले शरीरमै फैलाउँछ । मिर्गौलाले गर्ने कामको यो दरमा कमी आउने वा त्यो अनुसार काम गर्न सकेन भने मिर्गौलामा समस्या देखिन थाल्छ ।

शरीरभित्र रहेको मिर्गौला ९ देखी ११ सेन्टिमिटर लामो, ५ देखी ७ सेन्टिमिटर चौडाई र करिब एक सय २५ देखि एक सय ७० ग्राम तौलको हुन्छ । मेरुदण्डको दाँया–बाँया करङमुनि मिलेर बसेका मिर्गौलाको यो आकारमा बृद्धि भयो भने मिर्गौला सुन्निएको भन्न सकिन्छ । मिर्गौला एउटै कारण तथा समस्याले मात्र सुन्निँदैन । मिर्गौलामा नै समस्या देखिएर वा शरिरका अन्य अंगमा समस्या हुँदा मिर्गौला सुन्निने समस्या हुन्छ ।

नेपालको सन्दर्भमा हेर्दा करिब ७० प्रतिशत मानिसहरुको मिर्गौला पिसाब नलीमा हुने अवरोधका कारण सुन्निएको देखिन्छ । पत्थरीका कारण पिसाब नली तथा पिसाब थैलीमा अवरोध आउँदा मिर्गौला सुन्निन्छ । मिर्गौला एउटा वा दुवै सुन्निने हुन्छ । पिसाब नली, पिसाब थैलीको समस्यासँगै पुरुषमा प्रोस्टेट सुन्निँदा पनि मिर्गौला सुन्निने समस्या हुन्छ । पिसाब नलीमा लाग्ने रोगहरू, पिसाब थैली र प्रोस्टेट ग्रन्थीमा हुने ट्युमर, पत्थरी वा अन्य कारणले पिसाब मार्गमा अवरोध हुँदा मिर्गौला सुन्निँदै जाने र त्यसको उपचार नगर्ने हो भने मिर्गौला फेल हुने सम्भावना रहन्छ ।

बच्चा जन्मँदा लिङ्गको टुप्पोको छाला पछाडि नफर्किँदा पनि पिसाब रोकिएर सुन्निने समस्या हुन्छ । यो समस्याको उपचार भएन भने बच्चाको सानै उमेरमा मिर्गौला फेल हुने खतरा हुन्छ । नेपालमा धेरैजसो आमाले ख्याल नगरिदिँदा यस्तो समस्या भएका बच्चालाई पछि अस्पतालमा ल्याएको भेटिन्छ ।

यस्तै पिसाब नलीमा ‘क्याटेथर’ राख्दा चोट लाग्यो भने त्यहाँको नली साघुरिँदै गई ‘युरेथ्रा’बाट लामो समयसम्म पिसाब पूरै ननिस्कएपछि पनि मिर्गौला सुन्निने हुन्छ । महिलाहरूको पाठेघर तल खस्दै जाँदा पनि मिर्गौला सुन्निन्छ । यस्तै पाठेघरको क्यान्सर, पाठेघरको मुखको क्यान्सर, अण्डबाहिनी नलीको क्यान्सरले पनि मिर्गौला सुन्निन्छ । पाठेघर खस्दा अगाडिको पिसाब थैली र नली भएको ठाउँमा चाप पर्न गई सही ढङ्गले काम गर्न नसक्दा मिर्गौला सुन्निने हुन्छ । यो समस्याको समयमा नै समाधान भएन भने मिर्गौला फेल नै हुनजान्छ ।

गर्भाअवस्थामा पनि मिर्गौला सुन्निन्छ । यो समयमा पाठेघरमा रहेको बच्चाका कारण मुत्रथैलीमा चाप पर्दा मिर्गौला सुन्निने गर्छ । यो अवस्थामा सुन्निएको मिर्गौलालाई सामान्य मान्न सकिन्छ ।
पेटका अन्य अंगहरु तथा ग्रन्थीहरु बढेमा समेत मिर्गौला सुन्निने समस्या हुन्छ । यसका साथै मिर्गौलामा नै समस्या हुँदा पनि सुन्निे गर्छ । मिर्गौलामा पानीको फोका जम्ने समस्याले पनि मिर्गौला सुन्नाउने हुन्छ । शरिरमा अरु रोगहरु छ र त्यसका प्रोटिन तथा केमिकल गएर मिर्गौलामा जम्मा हुँदा पनि मिर्गौला सुन्निन्छ ।

मिर्गौला धेरै कारणले सुन्निने हुँदा यस्को उपचार पनि कारण अनुसार फरक फरक हुन्छ । सर्वप्रथम के कारणले मिर्गौला सुन्निएको हो भन्ने पत्ता लगाएर त्यस अनुसारको उपचार गर्न सकिन्छ । मिर्गौला सुन्निँदा सामान्यतया कोखा दुख्ने, पिसाबमा रगत देखिने भयो भने तुरुन्तै उपचारका लागि पुगिहाल्नुपर्छ । मिर्गौला सुन्निँदै जाँदा उपचार भएन भने मिर्गौला फेल नै हुने खतरा रहेका कारण प्रत्येक व्यक्तिले नियमित रूपमा स्वास्थ्य परीक्षण गर्नु नै सबैभन्दा उत्तम हुन्छ । पिसाबमा प्रोटिन र रगतमा क्रियाटिनिनको जाँच र वर्षमा एकपटक भिडियो एक्सरे गराई समयमै मिर्गौला समस्याबाट जोगिनु नै सबैभन्दा उत्तम उपचार हो ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.